معرفی پل طبیعت بزرگترین پل غیرخودرویی ایران

معرفی پل طبیعت بزرگترین پل غیرخودرویی ایران

پل طبیعت یک پل سه طبقه غیرخودرویی و پیاده‌رویی است که در تهران قرار دارد و از مهرماه ۱۳۹۳ افتتاح گردیده است. این پل از عرض بزرگراه مدرس می‌گذرد. طول این پل ۳۰۰ متر بوده و سازه‌اش ۲۰۰۰ تن می‌باشد. پل طبیعت بزرگ‌ترین پل غیرخودرویی ایران محسوب می‌شود. پل طبیعت زیر نظر شرکت نوسازی عباس‌آباد ساخته شده است. برای ساخت این پل ۱۴۰۰۰ قطعه فولادی در ابعاد مختلف در ارتفاع ۴۰ متری زمین برشکاری، سر هم و نصب شده است. با ساخت پل طبیعت بوستان‌های طالقانی در شرق و آب و آتش و بنادر در غرب زمین‌های عباس‌آباد به هم متصل می‌شوند. پل طبیعت ۷۰۰۰ مترمربع مساحت دارد. این پل به گفته مدیر عامل سازنده آن نماد جدیدی برای شهر تهران است. زمان احداث سازه پل حدود دو سال طول کشید. برای بنای این پل بیش از ۱۰۲ کیلومتر جوشکاری و ۶۲۰۰ متر مکعب بتن‌ریزی انجام شده است. این پل در ۲۰ مهرسال ۱۳۹۳ افتتاح شد.

این پل بزرگترین پل غیرخودرویی ایران، واقع در بزرگراه مدرس تهران، پلی سه طبقه با طراحی ارگانیک و شبیه به درخت است که با طولی برابر ۳۰۰متر و سازه‌ای ۲۰۰۰تنی،۷۰۰ متر مربع مساحت داشته وعرض پل در نقاط مختلف بین ۶ متر تا ۱۳ متر متغیر است. این پل بوستان آب و آتش در غرب اراضی عباس‌آباد را به بوستان طالقانی در شرق متصل می‌کند. فرم درختی ستونها و انتخاب نام «طبیعت» برای پل، هر دو تاکیدیست بر پیوستگی دو فضای سبز (دوطبیعت) توسط پل.

بدنه اصلی پل بر روی سه‌پایه بنا گردیده و متشکل از ۱۴۰۰۰ قطعه فولادی است که در ارتفاع ۴۰ متری زمین برشکاری، سرهم و نصب شده است و برای ساخت آن ۱۰۲کیلومتر جوشکاری و ۶۲۰۰ متر مکعب بتن‌ریزی صورت گرفته است.درطول پل فضاهایی با عملکردهای فرهنگی، تفریحی و گردشگری تدارک دیده شده که به عنوان مثال می‌توان به کافی شاپ، کافه گالری و همچنین فضای سبز کار شده در پل اشاره کرد که در کنار انحنای بدنه مناظر زیبایی را به دست می‌دهد. زمان احداث سازه پل حدود دو سال طول کشید. پل طبیعت بخشی از پروژه ساخت ۷ پل عابر پیاده در اراضی عباس‌آباد، شامل پل‌های ابریشم است و در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان از آن به عنوان یکی از نقاط برجسته تهران یاد کرد. این پل توسط شرکت سازه‌های پارچه‌ای دیبا طراحی شده است که نظارت بر ساخت آن نیز بر عهده همین شرکت بوده است.

اطلاعات عمومی پروژه :

نام: پل عابر پیاده طبیعت

محل اجرا: بزرگراه مدرس، زمین عباس آباد، تهران، ایران

طراحی :معماری دیبا

معماران مسئول: لیلا عراقیان

تیم طراحی: علیرضا بهزادی، سحر یسایی

جزئیات طراحی: هما سلیمانی، مینا نیکوکلام

همکاران پروژه: عطیه غفوری، هدی کاملی، مسعود مومنی، الهه خاجویی، فرهاد الهی

تاریخ طراحی: سپتامبر ۲۰۰۹ – دسامبر ۲۰۱۰

تاریخ اجرا: اکتبر ۲۰۱۰- اکتبر ۲۰۱۴

مساحت سایت: ۶ هکتار

مساحت طبقه هم کف: ۳۲۰۰ متر مربع

منطقه ساخته شده: ۷۶۸۰ متر مربع

طول: ۲۷۰ متر

مهندس مکانیک: آرام شهریاری

مهندس برق: محمود ابوالحسنی

استاد راهنما: علیرضا بهزادی، عادل محمدی، پیام گل فشان

رئیس استاد راهنما: نادر نقی پور

پیمانکار: شرکت شهید رجایی

تیم اجرایی: علیرضا جعفریان-اکبر پورقلی-امیر نعیمی-میثم آل علی-آرش کمالی

عکاسان: محمد حسن اتفاق، سینا احمدی

مسابقه: طراحی پل عابر پیاده طبیعت بزرگراه مدرس، برگزاری توسط نوسازی عباس آباد، ۲۰۰۸

جوایز:

برنده جایزه در رقابت پل عابر پیاده بزرگراه مدرس در سال ۲۰۰۹

بهترین سازه های فلزی در بخش پل در چهارمین دوره کنفرانس فولاد و ساختار سال ۲۰۱۳، تهران، ایران

آجر طلایی مسابقات توسعه شهری UN-HABITAT ۲۰۱۴، تهران، ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد سفارش