10 فیلم فلسفی با نگاه معماری

10 فیلم فلسفی با نگاه معماری

دانشجویان دانشکده های معماری اولین مسئله ای که در طراحی با آن مواجه می شوند انتخاب کانسپت است. انتخاب کانسپتی که در پشت آن فکر و فلسفه ای باشد می تواند کل طرح را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین در بخش ارائه ی طرح به افزایش قدرت استدلال کمک کند.

با توجه به اینکه باید دانشجویان معماری با فلسفه آشنایی خوبی داشته باشند، بر آن شدیم تا با معرفی چند فیلم فلسفی که در آن ها نگاه معمارانه ای هم وجود دارد، هم از جنبه ی سرگرمی و هم از جنبه ی فلسفی شما را با راه پر فراز و نشیب فلسفه آشنا کنیم.

 

1 – داگ ویل (Dogville):

فیلم داستانی را به شکل بسیار نامعمول در آمریکای دهه 30 روایت می کند. دختری که از دست مافیا فرار کرده و به دهکده ی کوچکی به نام داگ ویل پناه می برد. در روزهای اول اهالی دهکده او را به عنوان عضوی از جامعه‌شان قبول می کنند؛ اما با گذر روزها و اتفاق های مختلف او با چهره ی تاریک دهکده آشنا می شود.

10 فیلم فلسفی با نگاه معماری

2 – Moon:

Sam Bell فضانورد توسط یک شرکت خصوصی برای کشف و استخراج ماده ی Helium-3 به نیمه ی تاریک ماه فرستاده می شود؛ اما در هنگام ماموریت اتفاق ناگواری برایش پیش می آید و همزمان ارتباطش با زمین قطع می شود. بعد از مدتی تنهایی Sam واقعیت و خیال را دیگر نمی تواند از هم تشخیص دهد و حافظه اش نیز از دست می رود. حالا او باید برای بازیابی هر آنچه از دست داده و بازگشت به زمین مبارزه کند.

3 – I’m here:

نقش اول فیلم، Andrew Garfield نقش یک ربات را که در کتابخانه ای در یک شهر معمولی مشغول به کار است، بازی می کند. روزهای افسردگی و ناراحتی این ربات با آمدن یک ربات زن به پایان می رسد و زندگیش عوض می شود.

4 – Dr. Strangelove:

این فیلم یکی از فیلم های نابغه ی سینما، استنلی کوبریک است و نگاهی متفاوت به جنگ سرد دارد. ژنرال Jack D. Ripper با بهانه ی اینکه شوروی مایعات بدن مردم امریکا را کثیف کرده، قصد دارد حمله ی اتمی انجام دهد.

10 فیلم فلسفی با نگاه معماری

5 – Flatliners:

فیلم درباره ی 5 دانشجوی پزشکی است که برای فهمیدن دنیای بعد از مرگ قرار می گذارند از طریق علم پزشکی چند لحظه بمیرند و دوباره زنده شوند. اما با رفتن به دنیای بعد از مرگ و بازگشتن از آن به واقعیت های تاریک زندگی خود پی می برند.

6 – Dream With The Fishes:

تری دکتری است که می خواهد خودکشی کند اما زیاد از این کار خود مطمئن نیست. یک روز که می خواهد خودش را از بالای پلی به پایین بیاندازد، با فردی به نام نیک آشنا می شود و از این کارش صرف نظر می کند. تری بعد از آشنایی با نیک متوجه می شود که او به بیماری لاعلاجی مبتلا است. نیک از تری می خواهد که بعد از مرگش پول بیمه ی عمرش را بگیرد.

10 فیلم فلسفی با نگاه معماری

7 – Achilles and the Tortoise:

Machisu، بعد از از دست دادن پدر و مادرش در یتیم خانه بزرگ می شود. او در دبیرستان وارد رشته ی هنر می شود، با اینکه استعدادی در این رشته ندارد ولی رویای یک نقاش بزرگ بودن را در سر می پروراند. بعد از مدتی که با همکلاسی اش ازدواج می کند، صاحب یک دختر نیز می شود ولی هنوز حس نقاش شدن را در وجودش احساس می کند. بعد از سال ها بر حسب اتفاقی زندگی اش دگرگون می شود. این فیلم بر اساس فلسفه ی Zeno ساخته شده است.

8 – Punishment Park:

این فیلم اثر  Peter Watkins است و در سال 1971 ساخته شده است. با افشا شدن اسرار نقشه ی بمباران کامبوج توسط آمریکا، در کشور تظاهرات سراسری علیه جنگ شکل می گیرد. با افزایش تنش بازداشت ها و درگیری های نیروهای دولتی و مردم نیز افزایش می یابد. گروه هایی که بازداشت شده اند به حبس های سنگینی محکوم می شوند. اما برای آن ها مجازات آلترناتیوی هم در نظر می گیرند و قرار بر این می شود که آن ها را در بیابانی رها کنند. از این به بعد آن ها باید 84 کیلومتر بدون آب و غذا و بدون اینکه توسط پلیس دستگیر شوند به دنبال پرچم آمریکا بگردند.

10 فیلم فلسفی با نگاه معماری

9 – Unbreakable:

این فیلم که در سال 2000 اکران شد، داستان یک نگهبان معمولی در فیلادلفیا را روایت می کند که بعد ها متوجه می شود که یک ابر قهرمان است. این فیلم شباهت های بین دنیای فانتزی و واقعیت را بیان می کند و در بسیاری موارد از کمیک استریپ ها کمک می گیرد.

10 فیلم فلسفی با نگاه معماری

10 – Metropolis:

انسان ها به دو گروه تقسیم شده اند. گروهی در زیر زمین با ربات ها زندگی می کنند و گروهی بالای زمین و در رفاه به سر می برند. فیلم عشقی که از بین دو دنیای متفاوت متولد می شود را روایت می کند. این فیلم که در سال 1927 ساخته شد، یکی از بهترین فیلم های ژانر علمی – تخیلی محسوب می شود.

10 فیلم فلسفی با نگاه معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد سفارش