فراخوان اولین جایزه ملی به بهترین تجربه‌های بهسازی و نوسازی شهری

فراخوان اولین جایزه ملی به بهترین تجربه‌های بهسازی و نوسازی شهری

مرکز مطالعات و تحقیقات معماری و شهرسازی ایران، رویداد “جستار کیفیت در تجربه های بازآفرینی شهری” را با هدف شناسایی و تقدیر از تجاربی که توانسته اند در بافت های شهری، اثر آشکار و ملموس در بهبود کیفیت زندگی مردم داشته باشند، برگزار می کند.

بهترین تجربه ها به فعالیت هایی اطلاق می شود که با ساختار مدیریتی صحیح و ابتکار عمل توانسته اند با استفاده از مشارکت حداکثری و استفاده بهینه از منابع موجود در طرح خود، به چارچوب های توسعه پایدار وفادار مانده باشند. این جایزه ملی به عنوان اولین جریان فرهنگی در حوزه بازآفرینی شهری مطرح شده است و در میان جوایز مشابه بالاترین جایگاه را در سطح ملی خواهد داشت.

موضوع کانونی رویداد در سال اول:

با توجه به گستردگی موضوع بازآفرینی، این رویداد در هر سال موضوع و محدوده مشخصی را برای انتخاب برترین تجارب، تعیین خواهد کرد. با نظر به اهمیت رویکرد محله محوری در اقدامات بازآفرینی، موضوع کانونی این رویداد در سال اول، اقدامات کالبدی در سطح محله است. این موضوع در بخش اصلی رویداد به صورت زیر موردنظر خواهد بود:

۱- در بخش تجربه های بازآفرینی، هرگونه اقدام کالبدی انجام شده در سطح محله های هدف بهسازی و نوسازی شهری (شامل: محدوده ها و محله های تاریخی (مراکز شهر)، محدوده های نابسامان میانی (درونی)، سکونتگاه های غیررسمی، بافت های روستایی الحاق یا ادغام شده، محدوده ها و نواحی با کاربری های ناهمگون شهری)که توانسته است در بافت های شهری اثر آشکار و ملموس در بهبود کیفیت زندگی مردم بگذارد و از بهره برداری آن حداقل ۲ سال گذشته باشد، مورد نظر است.

۲- در بخش اسناد مکتوب حوزه نظر، پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر با موضوع مداخلات کالبدی در مقیاس محله های هدف بهسازی و نوسازی شهری که از نتایج پژوهش حداقل یک مقاله علمی ـ پژوهشی مستخرج شده باشد.

۳- در بخش آثار حوزه هنر و ادبیات، آثاری که در حوزه هنر عکاسی، نشان دهنده موضوع “خلاقیت های جامعه محلی و دانش تجربی مردم در ارتقای کیفیت زندگی از طریق مداخلات کالبدی” باشند، مورد نظر است.

اهداف رویداد:

این رویداد با امید به ارتقای کیفیت در برنامه های بازآفرینی شهری از طریق معرفی شاخصه های سنجش کیفی و تقدیر از کنشگران برتر، معرفی برنامه های موفق و اقدامات شاخص در این فرآیند به دنبال تحقق اهداف زیر است:

۱- افزایش حساسیت مردم نسبت به مطالبه کیفیت به منزله یک حق شهروندی در محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهری

۲- ارتقای خلاقیت و نوآوری در برنامه های بازآفرینی شهری

۳- دستیابی به توافق جمعی میان متخصصان و مدیران و مردم در باب تعریف کیفیت اقدامات (در دو بخش فرآیند و فرآورده) در محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهری

۴- مطرح شدن موضوع “ارتقای کیفیت در برنامه های بازآفرینی شهری” به مثابه فرآیندی میان سازمانی و میان رشته ای

آخرین مهلت ثبت نام: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳
اعلام نتایج داوری مرحله اول: فروردین ۱۳۹۴
اعلام نتایج داوری مرحله دوم: خرداد ۱۳۹۴

آدرس دبیرخانه: تهران، کوی نصر (گیشا)، خیابان شهید کارگری (خیابان ۲۹)، پلاک۷
(مرکز مطالعات و تحقیقات معماری و شهرسازی ایران)

تلفن: ۸۸۲۸۷۹۰۷ -۰۲۱ و ۸۸۲۸۷۹۰۹ -۰۲۱
فکس: ۸۸۲۸۷۹۰۹ -۰۲۱
پست الکترونیک: info@iburp.ir
وبسایت مربوطه: www.iburp.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد سفارش