چگونه کلاس آنلاین یا وبینار برگزار کنیم؟

چگونه کلاس آنلاین یا وبینار برگزار کنیم؟

چگونه کلاس آنلاین یا وبینار برگزار کنیم؟

 

1. وبینار چیست؟

وبینار یکی از پدیده‌های بسیار اثرگذار در دنیای بازاریابی اینترنتی و همچنین تدریس است. وبینار در واقع سمیناری است که از طریق وب برگزار می‌شود. اگر خیلی ساده به تعریف وبینار بپردازیم، مدرس پشت لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود می‌نشیند و از طریق میکروفن و وب‌کم به صورت زنده محتوای خود را ارائه می‌دهد حتی می‌تواند صفحه تصویر کامپیوتر خود را به اشتراک بگذارد. شرکت‌کنندگان وبینار هم می‌توانند به صورت زنده صدای سخنران را بشنوند و همچنین تصویر سخنران یا صفحه کامپیوتر او را ببینند. البته از آنجایی که بسیاری از وبینارها محتوای آموزش دارند، مدرس ترجیح می‌دهد از پاورپوینت استفاده کند؛ در این صورت مخاطب صدا را می شنود و همچنین روی صفحه کامپیوتر یا موبایل خود پاورپوینت سخنران را می‌بیند.

2. آیا برای برگزاری وبینار لازم است سایت داشته باشم؟

خیر. لازم نیست سایت داشته باشید. شما از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس وبینار اکانت ماهانه یا سالانه می‌خرید و سپس وبینار در سایت آن‌ها برگزار می‌شود. لینکی اختصاصی در اختیار شما قرار داده می‌شود تا به شرکت‌کنندگان وبینارتان بدهید. آن‌ها با مراجعه به آن لینک می‌توانند در کلاس آنلاین شرکت کنند. شما هم با نام کاربری خود وارد همان صفحه می‌شوید و به عنوان سخنران، ارائه خود را شروع می‌کنید. کار به همین سادگی است!

3. برای برگزاری وبینار سرعت اینترنت ما چقدر باید باشد؟

اگر فقط بخواهید پاورپوینت خود را نمایش دهید و مخاطبان صدای شما را بشنوند، معمولا سرعت 512 کیلوبیت بر ثانیه کافی است. البته توجه کنید که سرعت آپلود شما باید این مقدار باشد. سرعت دانلود خیلی اهمیت ندارد. البته اگر بخواهید شرکت‌کنندگان تصویر زنده شما را هم ببیند مسلما به سرعت‌های بالاتری در حد 1 تا 5 مگابیت بر ثانیه نیاز دارید و با سرعت آپلود 5 مگابیت می‌توانید فیلم خود را به صورت HD منتشر کنید.

4. شرکت‌کنندگان من برای شرکت در وبینار سرعت اینترنت‌شان چقدر باید باشد؟

برای شرکت در وبینار سرعتی در حد 1 مگابیت بر ثانیه می‌تواند کافی باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا با وجود سرعت بالای اینترنت من، بارها دچار قطعی شدم. پاسخ آن است که پایداری خط اینترنت شما بسیار اهمیت دارد؛ مثلا ممکن است سرعت شما 10 مگابیت است ولی اینترنت شما مرتب قطع و وصل می‌شود. مشکل دیگر می‌تواند از طرف برگزارکننده باشد. اگر برگزارکننده دچار مشکل شود مسلما ما هم با مشکل مواجه خواهید شد. معمولا اینترنت ADSL پایداری بیشتری دارد و بهتر است از آن استفاده شود.

5. برای برگزاری وبینار به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

امکانات سخت‌افزاری لازم یک کامپیوتر مجهز به میکروفن و وب‌کم، همچنین اینترنت پرسرعت است. البته اغلب لپ‌تاپ‌ها خودشان میکروفن داخلی و وب‌کم دارند، پس شاید فقط یک لپ‌تاپ که به اینترنت پرسرعت متصل است کافی باشد. البته به یک سرویس ارائه وبینار هم نیاز دارید. منظور سایت‌هایی هستند که به ازای پرداخت مبلغی می‌توانید از طریق سرورهای آن‌ها اقدام به برگزاری کلاس آنلاین یا وبینار کنید.

6. شرکت‌کنندگان من، برای شرکت در وبینار به چه تجهیزاتی نیاز دارند؟

برای شرکت در وبینار یک کامپیوتر متصل به اینترنت کافی است. البته مسلما آن کامپیوتر باید امکان پخش صدا را از طریق اسپیکر یا هدفون داشته باشد. البته برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس وبینار، این امکان را دارند که بتوان از طریق موبایل یا تبلت هم در وبینار شرکت کرد. برای شرکت در وبینار شاید صرفا لازم باشد از طریق مرورگر وارد آدرس خاصی شوید و بتوانید ارائه را ببینید. البته برخی از سرویس‌های وبینار خودشان نرم‌افزار یا اپلیکیشن خاصی دارند که باید قبلا روی سیستم خود نصب کنید. نمی‌توان گفت کدام بهتر است؛ ولی معمولا در سرویس‌هایی که از طریق نرم‌افزار یا اپلیکیشن ارائه می‌شود، مشکلات و قطع شدن کم‌تر است.

7. چرا بسیاری از سرویس‌های وبینار در ایران کار نمی‌کند؟

اغلب سایت‌های ارائه‌دهنده سرویس وبینار، به خصوص آن‌هایی که قیمت پایین‌تری دارند در پشت صحنه، برای پخش وبینار از سرویس‌هایی مثل گوگل هنگ‌آوت، یوتیوب یا فیس‌بوک لایو استفاده می‌کنند که فیلتر هستند و بنابراین امکان استفاده از این سرویس‌ها امکان‌پذیر نیست.

8. آیا با توجه به سرعت اینترنت، می‌توانیم کلاس آنلاین یا وبینار برگزار کنیم؟

بله حتما. اکنون بسیاری از مدرس‌ها از وبینار استفاده می‌کنند. کافی است از سرویس‌هایی استفاده کنید که در ایران با مشکل مواجه نخواهد شد. یک راه آن است که در گوگل جست‌وجو کنید و شرکت‌های ایرانی ارائه‌دهنده سرویس وبینار را پیدا کنید. راه دیگر آن است که از سرویس‌های خارجی استفاده کنید. البته اغلب سرویس‌های خارجی امکان تست رایگان دارند. پس به راحتی می‌توانید تست کنید که آیا بدون مشکل کار می‌کند یا خیر.

موضوع دیگر آن است که سرعت اینترنت خود را تست کنید تا ببینید آیا کافی است یا خیر. برای این کار توصیه می‌کنم به سایت speedtest.net مراجعه کنید. توسط این سایت می‌توانید سرعت واقعی دانلود و آپلود خط اینترنت خود را بسنجید. اگر سرعت آپلود اینترنت شما حداقل یک مگابیت بر ثانیه است، احتمالا مشکلی نخواهید داشت. البته پارامتر دیگری که حتما نیاز به توجه دارد پایداری سرعت اینترنت شما است. در سایت speedtest.net به دقت نگاه کنید که آیا سرعت آپلود شما تقریبا ثابت است یا تغییرات زیاد لحظه‌ای دارد. اگر تقریبا ثابت باشد، اینترنت شما برای برگزاری وبینار مناسب است.

9. کاربرد وبینار برای مدرس‌ها چیست؟

یکی از کاربردهای وبینار، برگزاری آموزش آنلاین است. اگر شما مدرس هستید به راحتی می‌توانید یک وبینار برگزار کنید و شرکت‌کنندگان از هر جای دنیا در آن شرکت کنند. با این روش مشکل مکان و فاصله حل می‌شود. همچنین مخاطبان شما بسیار بیشتر می‌شوند چون شرکت‌کنندگان به شهر یا کشور محدود نمی‌شوند. فرض کنیم کارتان تدریس خصوصی کنکور است. می‌توانید به افراد خصوصی تدریس کنید و هر ماه یک بار، وبینار رفع‌ اشکال برگزار کنید. با این کار از تمام رقیبان متمایز خواهید شد. می‌توانید مبلغ کلاس را از افراد دریافت کنید و سپس لینک شرکت در وبینار را در اختیارشان قرار دهید.

10. کاربرد وبینار برای کسب‌و‌کارها و فروشندگان چیست؟

امروز بخش عمده بازاریابی به آموزش تبدیل شده است. فرض کنیم کار شرکت شما فروش دوربین دیجیتال است. به راحتی می‌توانید یک وبینار یک‌ساعته برگزار کنید و در آن آموزش دهید چگونه می‌توان یک دوربین مناسب انتخاب کرد و خرید. انتهای وبینار می‌توانید پیشنهاد بدهید که از خودتان بخرند و افرادی که تا مثلا 48 ساعت خرید کنند، یک هدیه مانند باتری اضافی یا … هدیه می‌گیرند. با این روش در واقع به بازاریابی حضوری می‌پردازید با این تفاوت که در یک ساعت مطالب خود را به چند صد نفر ارائه می‌کنید.

کاربرد دیگر وبینار برگزاری جلسات آنلاین است. از طریق وبینار به‌ راحتی می‌توانید با کارمندان، نمایندگان و خریداران جلسه بگذارید و به تبادل اطلاعات بپردازید.

11. همین امروز می‌خواهم وبینار برگزار کنم. چگونه این کار را انجام دهم؟

ابتدا باید یک سرویس ارائه وبینار پیدا کنید؛ مثلا می‌توانید برای شروع از سایت https://clickmeeting.com استفاده کنید. این سایت امکان رایگان برگزاری وبینارهای تا 25 نفر و برای 30 روز را فراهم می‌کند. پس می‌توانید همین امروز در سایت ثبت‌نام کنید و از چند نفر از دوستان بخواهید در وبینار شما شرکت کنند! بعد از شاید 10 دقیقه کار کردن با این سایت، خواهید دید که کار چقدر ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کردید. البته برای برگزاری وبینارهای واقعی می‌توانید از سرویس‌های پولی این سایت استفاده کنید ولی در کل با 4 گام زیر براحتی وبینار برگزار کنید:

گام اول: ساخت لینک کلاس

برخی از پلتفرم های جهانی جهت برگزاری کلاس آنلاین:

 • – Adobe connect  (توجه: در ایران پلتفرم های مختلفی وجود دارد که با استفاده از کد های اپن سورس Adobe، فارسی سازی شده اند)
 • – Zoom.us
 • – Linkedin Live Broadcast
 • – Skype in the Classroom
 • – Wiziq.com
 • – Webex.com
 • – Gotowebinar.com

گام دوم: اشتراک فیلم کلاس با دانشجویان کلاستان

برای اشتراک محتوا میتوانید درون یک فضای ابری مانند سرویس های زیر فولدری ایجاد کنید و لینک دسترسی به فولدر را به شرکت کنندگان خود ارائه دهیداینجوری در حین دوره هر فایل و فیلمی که لازم دونستید را میتونید با شرکت کنندگان کلاس به اشتراک بگذارید:

 • – Teachable.com
 • – Google.com/drive
 • – Dropbox.com

گام سوم: حفظ تعامل دوسویه در خارج از زمان های کلاس:

حال که کلاس را آنلاین زنده برگزار کردید و فولدر فیلم  و جزوات را هم در اختیار شرکت کنندگان قرار داده اید جهت حفظ تعامل ارتباط مابین دانشجویان و شما بهتر است گروه پرسش و پاسخی در یکی از شبکه های اجتماعی بسازید  و دانشجویان کلاستان را به این گروه خود اضافه بفرماییدمیتوانید در گروه ازشون جواب حل تمرینات داده شده را بخواهید و رفع اشکال داشته باشید)، در ایران فعلا این شبکه ها بیشتر از باقی موارد استفاده میشود:

 • – Google Classroom
 • – WhatsApp
 • – Robika
 • – Telegram

گام چهارم: برخی از وبسایت های ایرانی و جهانی میزبان کلاس های آنلاین و ویدئو های آموزشی

ممکن است بخواهید با استفاده از سرویسی آموزش های خود را آنلاین کنید که علاوه بر مخاطبان فعلی خود شاید از مخاطبان حال حاضر بازدید کنندگان فعلی این وبسایت ها هم بتوانید در وبینارتان پذیرا باشید به علاوه زحمت شما در ساخت لینک وبینار و مدیریت کلاس هم کاهش خواهد یافت:

 • Coursera.org
 • Edx.org
 • Udemy.com
 • linkedin Learning/Lynda.com
 • udacity.com
 • Evand.ir
 • E-seminar.ir

به شما تبریک می‌گوییم: شما اکنون برگزارکننده وبینار هستید و می‌توانید کلاس آنلاین برگزار کنید!

 

نویسنده: ژان بقوسیان ، مجتبی اصغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد سفارش