چگونه یک آشپزخانه کامل طراحی کنیم؟

چگونه یک آشپزخانه کامل طراحی کنیم؟

سیندی بلک، معمار اهل آستین و طراح دفتر معماری Rick and Cindy Black Architects، در سال 2008 پروژه ی Hello Kitchen را راه اندازی کرد. Hello Kitchen یک تیم طراحی آشپزخانه بود که از راه دور و مانند دستور آشپزی طرح یک آشپزخانه را با طراحی فکر شده و شخصی سازی به مشتری ارائه می داد و مشتری هم اقدام به اجرای طرح می کرد. گفتنی است تا به امروز این تیم بیش از 200 طرح آشپزخانه را به مشتریان ارائه داده اند. 

سیندی بلک اخیرا 9 عامل مهم در طراحی آشپزخانه را که تیم Hello Kitchen به آن ها متعهد می باشد، به اشتراک عموم گذاشته است.

 

1 – با تصویر بزرگ شروع کنید:

سیندی بلک می گوید: ابتدا باید با بررسی شرایط موجود آشپزخانه شروع کرد. موقعیت پنجره ها و ورودی ها، در چگونه باید بودن آشپزخانه بسیار موثرند. همچنین باید به موقعیت کلی خانه نگاه کرد و به بررسی کاربری های مجاور و ارتباط آشپزخانه با سایر نقاط خانه نیز توجه کرد. ما با یک پلان در حین ساخت شروع می کنیم تا متوجه این قضیه شویم که همه چیز چگونه کار می کند و چه چیز هایی دقیق عملکرد مناسبی ندارند!

در قدم بعدی سیندی بلک چند اسکیس اولیه از طرح آشپزخانه تهیه می کند تا علایق و سلایق مشتری را بفهمد؛ مثلا آیا او از آشپزخانه U شکل خوشش می آید یا L شکل؟ در حالی که طرح در حال شکل گیری است، لوازم و ابزار مورد نیاز استفاده شده و اندازه ی کابینت ها و کانتر مشخص می شود.

 

2 – چگونگی استفاده از فضا را مشخص کنید:

در طی طراحی، بلک می خواهد بداند مشتری هایش چگونه آشپزی می کنند؟ و از آن ها سوال هایی از قبیل: اینجا قرار است چه کارهایی انجام دهید؟ چگونه کار می کنید؟ برنامه ی هر روز صبح تان چیست؟ می پرسد. 

بعضی از مردم فعالیت های متفاوتی نسبت به بقیه روی کوکتاپ (cooktop) انجام می دهند یا به فضای مجزایی برای آبمیوه گیری، پخت نان یا تهیه ی اسپرسو نیاز دارند. سیندی بلک در این باره می گوید: باید تمامی این موارد برای مشخص کردن ابعاد کانتر آشپزخانه بررسی شود.

 

3 – دسته بندی ایجاد کنید:

از سال 1940 ایده ی مثلث آشپزخانه اجرایی شد. سینک، اجاق گاز و یخچال سه گوشه ی این مثلث هستند که فاصله و جهت آن ها از هم روی کاراییشان تاثیر می گذارد. سیندی بلک به جای یک مثلث، ایده ی دسته بندی فعالیت ها را مطرح می کند.

او پیشنهاد می کند که سینک  در کانتر باشد و با اجاق گاز در یک راستا قرار بگیرند و یک میدان عمل 42 اینچی برای کار کردن وجود داشته باشد.

او معتقد است فضای آماده سازی رو کانتر باید فقط برای کار های تمیز کردن مواد غذایی و دسترسی آسان به سطل زباله مورد استفاده قرار گیرد و با بخش ظرف های کثیف ارتباطی نداشته باشد. سیندی بلک همچنین یخچال و محل شستن ظروف کثیف را در یک دسته بندی مجزا قرار می دهد. او می گوید: در حالی که سینک و اجاق گاز در کنار یکدیگرند، یخچال باید کمی از آن ها دورتر باشد، به خاطر اینکه یخچال عنصر بزرگی است و باید جای خاصی برایش در نظر گرفت.

 

4 – شلوغی را تا حد سودمندی نگه دارید:

سینک و اجاق گاز باید در جایی قرار بگیرند که از گردشگاه های اصلی آشپزخانه دور باشند. سیندی بلک می گوید: در کانتر شلوغی و آشفتگی وجود دارد. آب و آتش و سایر موراد. مطمئنا دوست ندارید که همه در معرض این ها قرار بگیرند.

سعی کنید منطقه کانتر را در آشپزخانه دور جای گذاری کنید. بلک می گوید: همه می خواهند بدانند چگونه می توانند یک آشپزخانه اجتماعی داشته باشند که همزمان با کاربری آشپزی محفل جمعی نیز باشد؟ خب من به شما می گویم تا حد امکان محل آشپزی در آشپزخانه را دور از دسترس نقاط اصلی آشپزخانه قرار بدهید تا همه به این نقطه دسترسی نداشته باشند. همچنین طراحی باید به نحوی باشد که بتوان آشغال ها را بدون گذشتن از خود آشپزخانه به بیرون انتقال داد.

 

5 – درمورد نورپردازی بازنگری کنید:

سیندی بلک می گوید: ما همیشه نور طبیعی را ترجیح می دهیم. وقتی او در حال طراحی است از وارد شدن نور طبیعی و دید مناسب به خارج آشپزخانه اطمینان حاصل می کند. در یکی از طرح های اخیر، او یک قفسه بندی را جلوی یک پنجره ی بزرگ قرار داده تا هم نور ورودی را تنظیم کند و هم به کارایی آن بیافزاید.

برای نورهای غیر طبیعی نیز او نورهای مخفی یا سطحی را ترجیح می دهد و معتقد است این نورها می توانند اتمسفر خوبی در فضای آشپزخانه ایجاد کنند.

چگونه یک آشپزخانه کامل طراحی کنیم؟

6 – درها و کشوها را هدف دار استفاده کنید:

کابینت ها هم باید دارای کشوهای افقی و هم محل های نگه داری عمودی باشند و هر دو دارای هدف مشخص. بلک می گوید: کشو ها بهترین عناصر برای دسترسی کامل تا انتهای کابینت ها هستند و برای نگه داری ظروف و وسایل برقی کوچک می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اما نگهداری بعضی موارد در کشوها مناسب نیست.

بعضی از کابینت های عمودی دارای شکاف های بزرگی برای نگهداری دیگر موارد هستند. به گفته بلک: بهترین راه این است که به لوازم خود نگاهی بیندازید بعد بر اساس آن کابینت خود را طراحی کنید.

7 – مصالح مورد نیاز را عاقلانه انتخاب کنید:

در زمینه ی مصالح و رنگ ها بلک معتقد است باید صاحبان خانه بر طبق علایق خود قدم بردارند.

بلک معتقد است هیچ مصالحی برای همیشه سالم نمی مانند. او در این باره می گوید: چیزی در جهان وجود ندارد که خراب نشود. همه چیز بالاخره یک روز خراب می شوند. از خودتان بپرسید که چه احساسی دارید و می خواهید هر روز چه چیزی در مقابل چشمانتان نمایان گردد؟!

8 – بگذارید آشپزخانه تان حس برانگیز باشد:

سیدنی بلک برای طراحی آشپزخانه از سبک طراحی کل خانه الگو برداری می کند. بنابراین آشپزخانه یک حس مشترک با کل خانه پیدا می کند.

او در این باره می گوید: آشپزخانه باید با سایر مکان های خانه هماهنگ باشد و به گونه ای نباشد که انگار از آسمان افتاده. همچنین او معتقد است اگر از سبکی خوشتان می آید، هماهنگ کردن آن سبک با وضعیت فعلی خانه خیلی بهتر از کپی کردن آن سبک است.

9 – بخش غذاخوری را در جای دنج قرار دهید:

بلک معنقد است میز غذاخوری باید صمیمی و راحت باشد و فضای مناسبی برای حرکت داشته باشد.

با قرار دادن نورپردازی بالای مرکز میز می توانید به دنج تر شدن این فضا کمک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد سفارش