خانه / مجله / مجموعه معماری / بناهای معماری جهان / برندگان جایزه معماری آقاخان: مرکز برادری در بنگلادش

برندگان جایزه معماری آقاخان: مرکز برادری در بنگلادش

برندگان جایزه معماری آقاخان: مرکز برادری در بنگلادش

این مرکز آموزشی که در حومه ی شهر Gaibandha در بنگلادش قرار گرفته، از یک محوطه ی باستانی کشف شده در شهر الهام گرفته است و در بین برندگان جایزه ی بزرگ معماری آقاخان قرار دارد. مجموعه برای کارکنان معدن اطراف شهر و ساکنان جزیره های محروم اطراف ساخته شده و از دفاتر، کتابخانه، اتاق های دعا و جلسه و چایخانه و آب نما ها و مراکز تجمع تشکیل شده است. بناها این مجموعه قابل اجاره شدن است و مجموعه از این راه کسب درآمد می کند.

برندگان جایزه معماری آقاخان: مرکز برادری در بنگلادش

آجرهایی که به صورت سنتی ساخته شده اند، از محوطه ی باستانی اطراف شهر که مربوط به سه هزار سال قبل از میلاد هستند، الهام گرفته شده اند. سازه ی بنا از بتن تشکیل یافته و همچنین از سنگ و چوب نیز در این مجموعه استفاده شده است.

برندگان جایزه معماری آقاخان: مرکز برادری در بنگلادش

این مجموعه از تهویه ی هوای طبیعی استفاده می کند و دارای بام سبز است. یکی از تهدید های اصلی این مرکز، زلزله و سیل است، به همین منظور کانال های تخلیه ی آب ساخته شده است و به دلیل سستی خاک، خاک تا لایه ای برداشته شده و خاک جدید جایگزین آن شده است.

برندگان جایزه معماری آقاخان: مرکز برادری در بنگلادش

مرکز برادری بنگلادش، به دو قسمت تقسیم می شود؛ بلوک Ka، که کتابخانه، دفاتر و کلاس های آموزشی قرار دارد و بلوک Kha شامل پاویون مانند های چند منظوره. همزمان ۸۰ نفر می توانند از امکانات این مرکز استفاده کنند. به گفته ی طراحان این مرکز، هدف اصلی طراحی استفاده ی حداکثری از سادگی در مجموعه است.

درباره گروه معمارینه

گروه معمارینه
“معمارینه” به مفهوم معماری گونه و با معماری می باشد که تمامی معانی و مفاهیم لغت معماری را در بر می گیرد که ما بخاطر گستره مفهوم این کلمه، برای خدمات و محصولات خود این نام را انتخاب کرده ایم. از تصویر قلم در لوگوی معمارینه نیز، به این دلیل استفاده شده است که اولین، عمومی ترین و کاربردی ترین ابزار برای طراحی و خلق هر ایده، قلم می باشد. برای ارائه خدمات و محصولات به صورت اینترنتی نیز فعالیت رسمی خود را در وبسایت معمارینه در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۳ آغاز نموده ایم. معمارینه با همکاری جمعی از علاقمندان، مهندسان و اساتید رشته های فنی، مهندسی و هنری تشکیل شده است. از آنجایی که خدمات و محصولات ما در بخش های مختلف و متنوعی عرضه می شود کاربران مختلفی از جمله قشر مهندسان، دانشجویان، کارفرمایان، پیمانکاران، هنرمندان و غیره می توانند از آن ها استفاده و همچنین با ما همکاری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *